Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne - dla higieny i zdrowia

Oprócz sierści właściciel psa musi zadbać także o higienę jego oczu, uszu, zębów i łap. Nie wolno o tym zapominać, bo zaniedbania w tym zakresie kończą się przeważnie w gabinecie weterynaryjnym.

Oczy trzeba czyścić na tyle często, by zawsze były idealnie czyste. Kurz, który trafia do psich oczu, eliminowany jest w sposób naturalny i po nocy osadza się w kącikach oczu w postaci tzw. śpiochów. Ich usunięcie nie stanowi problemu, wystarczy przetrzeć je płatkiem kosmetycznym zwilżonym żelem Soin des Yeux. Ma on działanie uniwersalne, ponieważ jednocześnie czyści oczy i zapobiega powstawaniu żółtych zacieków, szczególnie widocznych na białej i jasnej sierści. Jeśli już powstały zacieki, trzeba je przecierać żelem codziennie i cierpliwie poczekać na efekty, bo ich usunięcie wcale nie jest łatwe i może potrwać nawet kilka tygodni.

Uszy, zwłaszcza u kłapouchów wymagają regularnej kontroli i okresowego czyszczenia.
W tym celu należy naciągnąć małżowinę uszną w górę, żeby udrożnić kanał słuchowy i wpuścić do niego 2-3 krople żelu Soin des Oreilles. Po kilku minutach zalegająca w uchu woskowina zostaje rozpuszczona i można ją wraz z brudem bez trudu usunąć tamponem waty.
pliki/artykuly/pozostale2.jpgRosnące głęboko w uchu włoski powinny być usunięte, ponieważ utrudniają wentylację kanału słuchowego.

Zęby, a ściślej kamień nazębny, stanowi coraz większy problem właścicieli psów, szczególnie tych najmniejszych. Żółty płytka na zębach i powalający zapach z pyszczka świadczą o tym, że na zapobieganie jest już za późno. A jest ono stosunkowo proste. Należy codziennie spryskać psu zęby i dziąsła preparatem Soin Tartre Haleine, który zapobiega przywieraniu osadu do zębów i elegancko odświeża psu oddech. Łapy są z reguły bardzo wytrzymałe i rzadko sprawiają problem. Jeśli jednak pies biega w lecie po żwirowym lub mocno rozgrzanym asfaltowym podłożu a w zimie po zlodowaciałej nawierzchni, może sobie bardzo dotkliwie otrzeć lub poranić opuszki.
Regularne smarowanie żelem Soin des Coussinets powoduje ich zgrubienie i stwardnienie, przez co stają się bardziej odporne na ścieranie i skaleczenia.

 

 

Powrót na górę strony