Szczotkowanie - sekret zdrowej sierści

Szczotkowanie jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, umożliwia wentylację skóry i sierści, pobudza krążenie, pozwala usunąć martwy włos i stymuluje wzrost nowego zdrowego owłosienia.

Pozostawienie martwego włosa utrudnia dotlenienie skóry i może prowadzić do powstania podrażnień a nawet stanów zapalnych.



Są trzy podstawowe zasady prawidłowego szczotkowania:

1. Szczotka powinna być dostosowana do grubości i struktury włosa, dobrej jakości,z zaokrąglonymi końcami, taka, która rozczesuje aż do samej skóry i nie wyrywa zdrowej sierści.

2.
Nigdy nie wolno szczotkować "na sucho", bo włos będzie się elektryzował i plątał. Konieczne jest użycie specjalnej odżywki do szczotkowania:





Wszystkie te odżywki zapobiegają elektryzowaniu się włosa, odżywiają go, nabłyszczają i zapobiegają tworzeniu się supłów.

3.
Szczotkować trzeba regularnie i w miarę często. Lepiej poświęcić na to trzy razy w tygodniu po 15 minut niż raz na dwa tygodnie półtorej godziny.


Rozczesywanie powinno przebiegać dwuetapowo:

1. Szczotkowanie pod włos z jednoczesnym spryskiwaniem odpowiednią odżywką;

2. Szczotkowanie z włosem wszystkich ras o włosie długim, jedwabistym (yorki, charty afgańskie) oraz pod włos wszystkich ras o włosie obfitym i puszystym ( szpice, pudle, pekińczyki).

Uwaga: psy gładkowłose i długowłose szczotkujemy zawsze zgodnie z kierunkiem włosa. Na zakończenie toalety sierść psów o długim i średnio długim włosie rozczesujemy grzebieniem, żeby sprawdzić czy nie pozostały gdzieś supły, które trzeba rozplątać. Częstotliwość szczotkowania zależy od rodzaju owłosienia i warunków życia psa. Jedno jest pewne: im częściej szczotkujemy tym lepiej. I dla psa i dla naszych dywanów.

 

Powrót na górę strony